PERIPLUS.pl

Stronę redaguje: Kazimierz Robak.


Periplus to antyczna locja. Więcej informacji o periplusie jako takim znajduje się ► TU, ale jeśli chodzi o tę stronę rzecz ma się tak.

Od 9 lat współprowadzę portal Żeglujmy Razem. Założył go (9 listopada 2009 – wierzyć się nie chce, że to tak dawno!) Krzysztof Grubecki, z którym znam się od 1983 roku, kiedy to Krzysztof był uczniem pierwszej Szkoły Pod Żaglami kpt. Krzysztofa Bara­now­skiego (ja byłem nauczycielem) i razem, przez 278 dni, płynęliśmy Pogorią na trasie Gdynia – Morze Śródziemne – Kanał Sueski – India i Sri Lanka – RPA – Azory – Gdynia.

Krzysztof nie jest jeszcze w wieku, w którym spisuje się wspomnienia, ale gdy zacznie – będzie co poczytać. Ja chyba już tę granicę przekroczyłem, choć niewiele dotąd spisałem. Trochę jednak o tych przygodach opowiedzieliśmy na łamach Żeglujmy Razem. Dowiedzieć się stamtąd można m.in., że Krzysztof – jak dotąd jedyny spośród absol­wen­tów SzPŻ – został kapitanem Pogorii i ka­pi­ta­nem Pogorii w Szkole Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego (to nie to samo!).

Niestety, niemal dokładnie w siódmą rocznicę powstania, na Żeglujmy Razem zdarzyła się awaria. Dotyczyła co prawda „tylko” Strony Głównej, ale praktycznie rozłożyła cały portal (jak ogłaszać, że pojawił się nowy tekst?) i była na tyle poważna, że stronę należało prze­bu­do­wać. Wszystko to trwało i trwało, a że ja jestem niecierpliwy (bardzo zła cecha u żeglarza!), więc 14 stycznia 2017 otworzyłem Periplus.pl.

Portal Żeglujmy Razem zaczął znów działać. Ale Periplus.pl też ma się dobrze i na razie oba portale się uzupełniają. Mam nadzieję, że tak będzie dalej, zwłaszcza że nie wszystko z tego, co mnie interesuje, do żeglarskiej tematyki pasuje zbyt dokładnie, a locji można używać i po meandrach Sztuki.

7 grudnia 2018

Pod spodem: to, co na ogół piszę o sobie, gdy muszę jakoś streścić swój życiorys.

KAZIMIERZ ROBAK – filolog, historyk, żeglarz, dziennikarz (również radiowy – Radio Zet), publicysta, kierowca 18-kołowej ciężarówki, nauczyciel akademicki.
Płynął m.in. Pogorią w rejsie antarktycznym (1980-81, kpt. Krzysztof Baranowski) i regatach Cutty Sark Trophy (Operacja Żagiel 1982; kpt. Andrzej Marczak). Uczestnik Szkół Pod Żaglami kpt. Krzysztofa Baranowskiego na Pogorii: współorganizator i nauczyciel pierwszej SzPŻ-1983/84 (kpt. K.B.) do Indii i Sri Lanki; nauczyciel w Międzynarodowej SzPŻ-1988/89 (kpt. K.B.) wokół Ameryki Płd.; dyrektor i nauczyciel w polsko-rosyjskiej SzPŻ-2013 do­oko­ła Europy; nauczyciel i pełnomocnik Kapitana (K.B.) ds. szkolnych w polsko-rosyjskiej SzPŻ-2015 z Amsterdamu przez Lerwick i Porto Santo do Civitavecchia; dyrektor i nauczyciel w SzPŻ-2016 (kpt. Krzysztof Grubecki) z Włoch na Morze Czarne.
Prowadzi zajęcia z historii powszechnej, historii USA, literatury, teatru i filmu na wydziale humanistycznym University of South Florida w Tampie, w St. Petersburg CollegeHillsborough Community College na Florydzie.
Prowadzi (razem z Krzysztofem Grubeckim) portal internetowy Żeglujmy Razem.
Prowadzi (sam) portal internetowy Periplus.pl.
Autor: „Pogorią” na koniec świata (Wyd. Morskie, 1983), Szkoła (WKR, 2005), GIBRALTAR: Cieśnina – Skała – Państwo (WKR, 2015), Szkoła Pod Żaglami 1983/84. 3. Album rodzinny (Elitera / WKR, 2017), Żeglarskie „Kto jest kim”: Krzysztof Baranowski (Megas, 2018).


Periplus powrót na Stronę Główną